کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
25 آبان 1402

سیم ارت ساختمان

سیم ارت ساختمان یکی از اجزای مهم سیستم برق‌کشی ساختمان است که به منظور جلوگیری از برق گرفتگی و آسیب رساندن به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی استفاده می‌شود. سیم ارت یک کابل است که یک سر آن به بدنه فلزی وسایل برقی و دیگر سر آن به زمین وصل می‌شود. به این ترتیب، اگر نشتی جریان در مدار برقی رخ دهد، سیم ارت می‌تواند جریان را به زمین هدایت کند و از ایجاد ولتاژ گام و تماس که می‌تواند خطرناک باشد جلوگیری کند. برای دانستن هر آنچه لازم است در مورد سیم ارت ساختمان بدانید این مقاله را تا انتها بخوانید.

سیم ارت در ساختمان

سیم ارت ساختمان، جزء ضروری سیستم ارتینگ در ساختمان است. هدف آن فراهم کردن مسیری با مقاومت کم برای گسل های الکتریکی و جریان های گذرا است تا به طور ایمن به زمین برسند، در نتیجه از مردم و اموال در برابر شوک الکتریکی محافظت کرده و از آسیب به تجهیزات الکتریکی جلوگیری می کنند.

سیم ارت در ساختمان

سیم ارت در ساختمان معمولا به رنگ سبز یا سبز-زرد است و دارای سایزهای مختلفی است که بسته به نوع و توان وسیله برقی انتخاب می‌شود. سیم ارت را می‌توان به دو روش زمین عمقی و زمین سطحی به زمین متصل کرد. در روش زمین عمقی، یک چاه ارت حفر می‌شود و یک صفحه مسی به همراه سیم ارت در آن قرار می‌گیرد. در روش زمین سطحی، سیم ارت به لوله کشی آب یا سازه‌های فلزی ساختمان وصل می‌شود.

نمره سیم ارت در ساختمان

نمره سیم ارت در ساختمان بستگی به نوع و توان وسیله برقی دارد. معمولا از سیم‌هایی با قطر ۴-۶ میلی‌متر و جنس مس با درجه خلوص بالا برای ارتینگ ساختمان استفاده می‌شود. برای وسایل برقی مانند ماشین لباسشویی و … از سایزهای کوچک سیم استفاده می‌شود و برای صفحات ارت مسی و چاه ارت از سایزهای بزرگتر مثل ۳۵ و ۵۰ استفاده می‌شود.

اجرای سیم ارت ساختمان

اجرای سیم ارت ساختمان یکی از مراحل مهم و ضروری در سیستم برق‌کشی ساختمان است که به منظور افزایش ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی و آسیب رساندن به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی انجام می‌شود. برای اجرای صحیح سیم ارت ساختمان باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنم:

اجرای سیم ارت در ساختمان

 • انتخاب محل نصب: سیم ارت را باید از یک سمت به بدنه فلزی وسایل برقی و از سمت دیگر به زمین متصل کرد. برای اتصال به زمین می‌توان از دو روش زمین عمقی و زمین سطحی استفاده کرد. در روش زمین عمقی، یک چاه ارت حفر می شود و یک صفحه مسی به همراه سیم ارت در آن قرار می‌گیرد. در روش زمین سطحی، سیم ارت به لوله کشی آب یا سازه‌های فلزی ساختمان وصل می‌شود. برای انتخاب روش مناسب باید به عواملی مانند رطوبت خاک، مقاومت زمین، فاصله از ساختمان و هزینه توجه کرد.
 • انتخاب نوع و سایز سیم ارت: سیم ارت باید از جنس مس با درجه خلوص بالا باشد و دارای روکش عایق مناسب باشد. سایز سیم ارت بستگی به نوع و توان وسیله برقی دارد. معمولا از سیم‌هایی با قطر ۴-۶ میلی‌متر و جنس مس با درجه خلوص بالا برای ارتینگ ساختمان استفاده می‌شود. برای وسایل برقی مانند ماشین لباسشویی از سایزهای کوچک سیم استفاده می‌شود و برای صفحات ارت مسی و چاه ارت از سایزهای بزرگتر مثل ۳۵ و ۵۰ استفاده می‌شود. سیم ارت معمولا به رنگ سبز یا سبز-زرد است زیرا که باید از سیم فاز و نول متمایز باشد.
 • نصب پایه های سیم ارت: پایه‌های سیم ارت قطعاتی هستند که سیم ارت را به بدنه وسایل برقی وصل می‌کنند. پایه‌های سیم ارت باید از جنس فلز باشند و دارای پیچ و مهره مناسب باشند. پایه‌های سیم ارت باید به گونه‌ای نصب شوند که از شل شدن و جدا شدن سیم ارت جلوگیری کنند و اتصال مطمئنی را بین سیم ارت و بدنه وسیله برقی ایجاد کنند.
 • نصب سیم ارت ساختمان: سیم ارت ساختمان را باید به گونه‌ای نصب کرد که از آسیب دیدن و قطع شدن آن جلوگیری شود. سیم ارت ساختمان را باید در مسیرهایی که از فشار، حرارت، رطوبت، سایش و خوردگی محافظت شوند قرار داد. سیم ارت ساختمان را باید با استفاده از لوازم نگهدارنده مانند کلیپس، کانال و لوله به دیوار، سقف و کف متصل کرد. سیم ارت ساختمان را باید با رعایت فاصله مناسب از سیم‌های فاز و نول، تلفن و آنتن کشید. سیم ارت ساختمان را باید با استفاده از اتصالات مناسب مانند پیچ و مهره، لحیم و … به پایه‌های سیم ارت و صفحات ارت مسی و چاه ارت وصل کرد.
 • بررسی و اندازه گیری سیم ارت ساختمان: بعد از نصب سیم ارت ساختمان باید با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری مانند مولتی متر، مگر ارت و … بررسی کرد که سیم ارت به درستی کار می‌کند و مقاومت زمین آن در حد مطلوب است. مقاومت زمین سیم ارت باید کمتر از ۱۰ اهم باشد و در صورت بیشتر بودن باید اقدامات لازم را برای کاهش آن انجام داد.

نصب سیم ارت ساختمان

در اینجا مراحل کلی مربوط به نصب سیم ارت ساختمان در سیستم ارت آورده شده است:

نصب سیم ارت ساختمان

 1. طراحی و نقشه: با طراحی سیستم ارتینگ بر اساس الزامات خاص و مقررات محلی شروع کنید. عواملی مانند بار الکتریکی ساختمان، نوع تجهیزات مورد استفاده و ویژگی‌های خاک یا زمین را در نظر بگیرید.
 2. نصب الکترود ارت: یک یا چند الکترود زمین مانند میله‌ها یا صفحات مسی را در مکان‌های مناسب در اطراف ساختمان نصب کنید. این الکترودها رابط بین سیم ارت و زمین را فراهم می‌کنند.
 3. سیم ارت را به الکترودها وصل کنید: یک سر سیم ارت ساختمان را با استفاده از گیره یا رابط مناسب به الکترود ارت وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که اتصال امن است و مسیری با مقاومت کم ارائه می‌کند.
 4. مسیر سیم ارت: سیم ارت را از الکترود(های) ارت به تابلوی اصلی توزیع برق یا تابلو برق بکشید. این سیم معمولاً همراه با سیم‌کشی الکتریکی هدایت می‌شود و برای جلوگیری از آسیب یا تداخل باید به اندازه کافی محافظت و ایزوله شود.
 5. سیم ارت را به سیستم برق وصل کنید: در تابلوی توزیع برق اصلی، انتهای دیگر سیم ارت ساختمان را به باس بار یا ترمینال ارت وصل کنید. این تضمین می‌کند که سیستم الکتریکی به طور موثر زمین است.
 6. تست تداوم و مقاومت: پس از اتمام نصب، تست تداوم و مقاومت را روی سیم ارت و سیستم ارت انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که مقاومت استانداردهای لازم را دارد. این آزمایش تضمین می کند که سیستم به درستی کار می‌کند و محافظت موثری را در هنگام خطا ارائه می‌دهد.

سیم ارت مسی

هنگام نصب سیم ارت ساختمان، مهم است که با یک برقکار یا مهندس مجرب آشنا به قوانین و مقررات برق محلی مشورت کنید. آنها می‌توانند راهنمایی‌های خاص برای نیازهای ساختمان شما را ارائه دهند و از رعایت استانداردهای ایمنی اطمینان حاصل کنند.

به یاد داشته باشید که حفظ یکپارچگی سیم ارت ساختمان و آزمایش منظم سیستم ارتینگ برای اطمینان از ایمنی مداوم و محافظت در برابر خطاهای الکتریکی و برخورد صاعقه حیاتی است.

جمع بندی

همانطور که خواندیم سیم ارت ساختمان یک کابل الکتریکی است که به زمین وصل می‌شود و از برق گرفتگی، آتش‌سوزی و خرابی وسایل برقی جلوگیری می‌کند. سیم ارت ساختمان دارای کاربردها و مزایایی از جمله جلوگیری از افزایش الکتریسیته ، بالا بردن ایمنی، محافظت افراد یا دستگاه ها در برابر برق گرفتگی، جلوگیری از آسیب دیدن عایق‌های مدار در اثر افزایش ولتاژ، حذف نویز و عملکرد بهتر تجهیزات الکتریکی و منحرف کردن امواج مزاحم RF از سیستم ها و گیرنده های رادیویی و مخابراتی می‌باشد. سیم ارت ساختمان را از فروشگاه‌های معتبر تهیه نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سرزمین مس مفتخر به بیش از 10 سال تجربه و خدمت در ارائه‌ی انواع تجهیزات و ملزومات چاه ارت، صاعقه‌گیر، میله ارت، جوش کدولد و انواع بنتونیت با بهترین قیمت می‌باشد.
ما قصد داریم با ارائه‌ی محصولات کاربردی مسی و آخرین قیمت روز بازار در خریدی مطمئن و آسان خدمتگزار شما باشیم. سرزمین مس با گرد هم آوردن متخصصان و فروش ابزارآلات صنعتی و کارگاهی به صورت اینترنتی راهی بسیار کم‌هزینه، آسان، مطمئن و بدون اتلاف وقت را برای شما به ارمغان آورده است. امیدواریم به یاری خدا و همراهی شما عزیزان، بیش از پیش پاسخگوی نیازهای هموطنان گرامی باشیم.

تهران لاله زار جنوبی کوچه ی باربد پلاک 9

coppersland.adm@gmail.com

کلیه حقوق این سایت متعلق به آژانس دیجیتال مارکتینگ ایان می باشد

محصول به سبد خرید اضافه شد

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • موجودی
 • وزن
 • طول
 • اطلاعات
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه
دریافت لحظه‌ای قیمت